1. maijā “Stūra mājā” apmeklētājiem durvis vērs izstāde “Par spīti visam”
Izstāde “Par spīti visam” ir par cilvēkiem, kuru dzīves ir bijušas saistītas ar okupāciju, izsūtījumu skartajiem likteņiem, pāri visam izceļot radošas personības vēlmi pretoties necilvēciskam režīmam un vienlaikus pastāvēt kā saprātīgai būtnei. Izstāde veidota īpaši Eiropas Kultūras galvaspilsētas, Rīga 2014, projektam “STŪRA MĀJA. Lieta Nr. 1914/2014″. Vieta, kurā tā notiek, ir saistīta ar represijām daudzu desmitu gadu garumā, un stāsta pati par sevi. Tieši tādēļ, iekārtojot ekspozīciju, būtiski netiks mainīts “Stūra mājas” sestā stāva kabinetu izskats vai izkārtojums, ļaujot sajust pašas ēkas nesto vēstījumu un stāstījumu. Savukārt izstādē iekļauto darbu izvietojums tiks veidots pēc hronoloģijas principa, ļaujot tiem pārtapt kopējā tēlu sistēmā, ļaujot katram no darbiem dziļi cilvēcīgi uzrunāt skatītāju personīgi bez patosa un bravūras, atstājot dziļu mulsuma, izbrīna, sirsnības un smeldzes sajūtu.
Lielākā tiesa no eksponētajiem darbiem publiskai apskatei tiek izstādīti pirmo reizi. Tie ir neliela izmēra darbi, piemēram, Ainas Rozes niecīga izmēra deportācijas vagonā zīmētie bērnu tēli, Jura Barkāna veidotās atmiņas par dienesta laikiem, Brenda Hāses ikdienas ieslodzījuma ainas, Gunāra Bērziņa karikatūras, Alfrēda Marija Švarcera slepus rakstītā un ilustrētā plaukstas lieluma dienasgrāmata, Alfeja Bromulta ieslodzījumā un filtrācijas nometnē radītie akvareļi, Otto Medņa veidotie portreti, Apolinārija Ulass zīmētie portreti, kas radīti izmantojot no Latvijas sūtītos krāsainos zīmuļus un eļļas krāsas un citi darbi.
Novērojams, ka visi autori ir centušies pēc iespējas precīzāk attēlot notikumus un piešķirt saviem darbiem ne vien ilustratīvu, bet teju fotogrāfisku vērtību, kā liecību par tā laika notikumiem. Ikkatrs zīmējums, lai cik arī būtu skops savos izteiksmes līdzekļos, ir emocionāli piesātināts un ietver mehānismu, kuram tikai nedaudz pieskaroties, atlaižas saspringtā atspere, sastingusī līniju pasaule izplešas un laiks atkal rit no jauna. Šiem nelielajiem mākslas darbiem piemīt unikāla īpašība atvērt skatītājam laika durvis un ļaut piedalīties notikumos, par kuriem daudzi zina tikai pēc nostāstiem.
Otto Mednis “Ieslodzījuma biedrs” un Alfejs Bromults “ Ieslodzītie barakā Komsomoļskas filtrācijas nometnē”, Latvijas Okupācijas muzeja krājums
Darbu tapšanas gada skaitļi (1941, 1945, 1949, 1956…) un to tapšanas vietas -deportācijas vagons, koncentrācijas nometne, kara gūstekņu filtrācijas nometne, lēģeris – neprasa papildus komentārus. Katram apmeklētājam, apskatot ekspozīciju, būs iespēja iepazīties ar reālo notikumu dalībnieku portretiem, neierastu sadzīves vidi, ainavām, kā arī pārsteidzošiem bērnu zīmējumiem, kuru starpā, Benitas Plezeres un Elzas Reisones (dz. Liepas) bērna acīm Sibīrijas nometinājumā radītie darbi.
Ekspozīcijas noslēgumā ir iekļauti arī darbi, kuri tapuši jau 20. gadsimta beigās un 21. gadsimta sākumā. Tās ir aculiecinieku radītas notikumu refleksijas un atmiņu rekonstrukcijas kas papildus mākslinieciskai vērtībai, dod iespēju skatītājam emocionāli sasaistīt tā laika notikumus ar mūsdienām. Šie darbi jāizceļ jo īpaši. Pateicoties laika distancei, attēlotie notikumi ieguvuši daudzslāņainu emocionalitāti un izteiksmes monumentalitāti. Darbu autoru starpā – Nikolajs Stūris, Kārlis Kere un citi.
Kā patstāvīgu ekspozīcijas elementu esam izveidojuši arī 1985. gadā konfiscēto krišnaītu mākslinieka Mihaela Kuļičkova (Ramusa) gleznu kopumu.
Sadarbības partneri: Kultūras un mākslas projekts “NOASS”, Latvijas Naivās mākslas muzejs, Latvijas Okupācijas muzejs, muzejs “Ebreji Latvijā” , Talsu novada muzejs.
Projekta komandas vārdā personīgi pateicamies Taigai Koknevičai, Evitai Rukkei, Iļjam Ļenskim un Ainai Zariņai, Gunai Millersonei.
“STŪRA MĀJA. Lieta Nr. 1914/2014″ ekspozīcija būs apskatāma no 1.maija līdz 19.oktobrim.
Darba laiks:
Pirmdienās plkst. 10.00–16.00;
Otrdienās – slēgts;
Trešdienās plkst. 10.00–20.00;
Ceturtdienās – svētdienās plkst. 10.00–18.00.
Biļešu cenas:
Piecu izstāžu apmeklējums – 5 eiro.
Ekskursija ar gidu „Čekas pagrabos”, iepriekš piesakoties pa tālruni (darba dienās no plkst. 9.00–18.00): 20258881 (arī angļu un krievu valodā) – 5 eiro.
Pensionāriem, skolēniem un studentiem, uzrādot apliecību – 2 eiro, ģimenes biļete (2 pieaugušie no 18 gadu vecuma + 2 bērni) – 10 eiro.
Politiski represētajām personām, nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem, I un II grupas invalīdiem, bērniem līdz 7 gadu vecumam, bērniem bāreņiem, skolotājiem, kas pavada skolēnu grupu, grupu vadītājiem (gidiem) – bez maksas.
Biļetes varēs iegādāties kasē Stūra mājas pagalmā.
Sīkāka informācija par projekta norisēm http://www.riga2014.org/KGB
Organizē: Sadarbojas:
Atbalsta:
par šo publikāciju
> “1. maijā “Stūra mājā” apmeklētājiem durvis vērs izstāde “Par spīti visam””, publicēja NOASS
- publicēts:
- /
- kategorija:
- Bez tēmas