Latvijas videomākslas izstāde Eksānprovansā
Eksanprovānsas Skatuves mākslu aģentūrā, Francijā, 19. septembrī tiks atklāta izstāde „Latvijas videomāksla – performance un kustība”, kas veidota sadarbībā ar Latvijas videomākslas arhīvu. Kopumā tajā būs apskatāmi 12 latviešu mākslinieku darbi, tapuši laikā no 1987. līdz 2012. gadam, kuru vienojošais elements ir kustība kā dzīvības un dzīvīguma pazīme, izteiksmes līdzeklis vai norāde uz laiku.
Latvijas videomāksla savu attīstību uzsāk līdz ar videokameras nonākšanu mākslinieku rokās 20. gadsimta astoņdesmito gadu otrajā pusē, līdz tam kustības reproducēšana ir kino jomas eksperimentu un sasniegumu lauciņš. Padomju režīma sabrukums veicina robežu pārkāpšanu arī mākslā – ienākot jauniem medijiem, izteiksmes līdzekļiem, mākslas parādības kļūst arvien daudzveidīgākas, nostiprinās performances un hepeningu loma, sāk attīstīties, tā saucamā, laikmetīgā kustīgā attēla māksla savā agrīnākajā izpausmē – video. Izstāde ir kā vēsturisks ceļojums Latvijas laikā, par pieturvietām ņemot nozīmīgus pagrieziena punktus vai parādības mākslas darbos, kas savā vizuālajā vai konceptuālajā saturā saistīti ar kustīgā attēla fenomenu.
Skatītājiem „L’Arcade” centrā būs iespēja aplūkot vēsturiski nozīmīgus darbus, tostarp multimākslinieka Hardija Lediņa un grupas NSRD performances „Dr. Esenera Binokulāro deju kursi” dokumentāciju (1987), Anša Rūtentāla kustību teātra videoperformances, kā arī Ineses un Ivara Mailīšu filmu „Cilvēki kā karogi” (1990).
Nākamo desmitgadi izstādē pārstāv mākslinieki, kas ieguvuši ievērību ne vien Latvijā, bet arī ārvalstīs. Būs apskatāms Katrīnas Neiburgas darbs „Satiksme” (2003), kas dokumentē mākslinieces pieredzi taksistes profesijā un Ivara Grāvleja video „Mobilais” (2007), kas izaicina un transformē tradicionālos izstāžu atklāšanas rituālus, Anetes Meleces animācija „5 kustīgas gleznas” (2008) burtiski iekustina gleznas, izveidojot no tām kopīgu stāstu, savukārt Krišs Salmanis atdzīvina pilsētvidi ar Latvijas nacionālā eposa varoņa Lāčplēša stencilu sēriju.
Jaunie mākslinieki Indriķis Ģelzis un Linda Konone savos video ierobežo kustību, savukārt Ginta Tinte Vasermane un Lauris Kalniņš, izmantojot vairākus ekrānus, rada paralēlu laiku un darbību, kas vienā gadījumā izmanto performanci un tās vidi kā abstraktu vizuālu baudījumu, bet otrā – pārsteidz skatītāju ar negaidītu iznākumu. Didža Eglīša īsfilma „Veiting Norba” izstādē pārstāv dejas īsfilmas žanru.
Izstādes kuratores:
Anna Veilande Kustikova, Latvijas Videomākslas arhīva eksperte
Inga Lāce, projektu vadītāja Laikmetīgās mākslas centrā
Izstāde norisinās: Skatuves mākslu aģentūrā L’Arcade, Eksenprovansā, Francijā. 19.09.2012.- 12.10.2012.
Vairāk informācijas: šeit ;
Izstādi atbalsta:
Valsts Kultūrkapitāla fonds
Organizē:
Kultūras un mākslas projekts NOASS
NOASS video
Papildu informācija:
Anna Veilande Kustikova
+371 25926065
Inga Lāce
+371 22147593
par šo publikāciju
> “Latvijas videomākslas izstāde Eksānprovansā”, publicēja NOASS
- publicēts:
- /
- kategorija:
- Anna Veilande Kustikova, Izstādes, izstādes ārzemēs, Noass, Noass Video, Video, Video māksla, Video mākslas arhīvs