Par spīti visam. I daļa.

par.spiti.visam-1

Izstāde “Par spīti visam” ir par represijām, okupāciju un izsūtījumu, pāri visam izceļot radošas personības vēlmi pretoties necilvēciskam režīmam un vienlaikus pastāvēt kā saprātīgai būtnei.

Izstādē skatāmi Latvijas naivistu un profesionālo mākslinieku darbi, kuri radīti trīs dažādos laiku posmos: Izsūtījuma laiks – Padomju laiki – Brīvvalsts laiks pēc 1990.gada. Darbu autori – Benita Plezere-Eglīte, Elza Reisone, Arnolds Skrastiņš, Nikolajs Stūris, Edgars Krīgers, Modris Sapuns, Kārlis Kere un citi.

Novērojams, ka visi autori ir centušies pēc iespējas precīzāk attēlot notikumus un piešķirt saviem darbiem ne vien ilustratīvu, bet teju fotogrāfisku vērtību, kā liecību par tā laika notikumiem. Ikkatrs zīmējums, lai cik arī būtu skops savos izteiksmes līdzekļos, ir emocionāli piesātināts un ietver mehānismu, kuram tikai nedaudz pieskaroties, atlaižas saspringtā atspere, sastingusī līniju pasaule izplešas un laiks atkal rit no jauna. Šiem nelielajiem mākslas darbiem piemīt unikāla īpašība atvērt skatītājam laika durvis un ļaut piedalīties notikumos, par kuriem daudzi zina tikai pēc nostāstiem.

Darbu tapšanas gada skaitļi (1939, 1941, 1945, 1949, 1956…1990…2000.) un daļa to tapšanas vietas – deportācijas vagons, koncentrācijas nometne, kara gūstekņu filtrācijas nometne, lēģeris – neprasa papildus komentārus. Katram apmeklētājam, apskatot ekspozīciju, būs iespēja iepazīties ar reālo notikumu dalībnieku portretiem, neierastu sadzīves vidi, ainavām, kā arī pārsteidzošiem bērnu zīmējumiem, kuru starpā, Benitas Plezeres un Elzas Reisones (dz. Liepas) bērna acīm Sibīrijas nometinājumā radītie darbi.

Ekspozīcijas noslēgumā ir iekļauti arī darbi, kuri tapuši jau 20. gadsimta beigās un 21. gadsimta sākumā. Tās ir aculiecinieku radītas notikumu refleksijas un atmiņu rekonstrukcijas, kas papildus mākslinieciskai vērtībai, dod iespēju skatītājam emocionāli sasaistīt tā laika notikumus ar mūsdienām. Šie darbi jāizceļ jo īpaši. Pateicoties laika distancei, attēlotie notikumi ieguvuši daudzslāņainu emocionalitāti un izteiksmes monumentalitāti. Darbu autoru starpā – Nikolajs Stūris, Kārlis Kere un citi.

Ekspozīciju plānots papildināt visa gada garumā.

Izstāde tapusi sadarbībā ar Latvijas Okupācijas muzeju un ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

Izstāde apskatāma no 2018.gada 1.oktobra līdz 2019.gada 15.maijam, darba dienās ar iepriekšējas pieteikšanās pa tālruni 26324433.


par šo publikāciju