• LVL
  • ENG

ŪDENSGABALI 2010

3.- 5. septembrī  uz AB Dambja un peldošajā mākslas centrā Betanovuss norisinājās 10 . starptautiskais laikmetīgās un video mākslas festivāls Ūdensgabali.

Gadu gaitā šis festivāls no šauru interesentu grupu pulcējoša pasākuma, kļuvis par vienu no interesantākajiem un savdabīgākajiem notikumiem Rīgas kultūras dzīvē.  Mēs priecājamies, ka arī šogad,  festivāla 10. jubilejas reizē, spītējot rudenīgi vēsajiem laika apstākļiem, festivāla programma spēja piesaistīt plašu video mākslas mīļotāju loku – gan pašus māksliniekus, gan mākslas studentus, gan ārzemju  kuratorus, gan rīdziniekus un pilsētas viesus.

Festivāla konkursa darbu skatei tika iesūtīti vairāk nekā 40 video darbi ne vien no Baltijas valstīm, bet arī no Spānijas, ASV un Indonēzijas. Pēc spraigām  diskusijām internacionālā žūrija, kuras sastāvā ietilpa video mākslinieks un Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzējs Mārtiņš Ratniks (LV), Viļņas Mākslas akadēmijas  video mākslas pasniedzēja  Irma Stanaityte (LT) un mākslas žurnāla “Müürileht” galvenā redaktore Helen Tammemäe (EE),  par 2010. gada labāko „Ūdensgabalu” atzina lietuviešu video mākslinieces Ievas Bernotaites darbu „In”.  Pati māksliniece savu darbu raksturo kā „video performanci, kas analizē dabas un kultūras attiecības.” Darbs veidots ar mikrofona palīdzību, gluži kā ar diriģenta zizli iegūstot meža skaņas ainavu.

Māksliniece saņēma AB.LV Sabiedriskā labuma fonda balvu 500LVL apmērā jauna video darba radīšanai, kā arī īpašo festivāla Grand Prix –  mākslinieka M. Zemīša radīto bronzas  „Ūdensgabalu”.

Esam īpaši priecīgi, ka šogad festivāla  darbu Top 3 tika pārstāvēti mākslinieki no visām trim Baltijas valstīm. Atzinības rakstu ieguva  video māksliniece Kristina Norman no Igaunijas par dabu „We Are Not Alone in Uninverse”, kas  ir  stāsts par piecpadsmit gadus seniem notikumiem kādā Ziemeļigaunijas fermā, kur esot novērots NLO. Atzinības rakstu saņēma arī latviešu video mākslinieks Indriķis Ģelzis par darbu „Iekšpuse/Ārpuse”, ko pats autors raksturo šādi: ” Mūs visus aprok ar katram attiecīgu profesiju, pieredzi. Mēs sadalāmies pīšļos un sajaucamies ar zemi, kā rezultātā, izaugot par koku vai iejaucot mūs betonā, mēs kļūstam par objektu, kas veido apkārtējo vidi. Galdnieks kļūst par galdu, celtnieks – par ēkas sastāvdaļu. Komunikācija turpinās.”

Festivāla laikā tika pasniegta arī AB.LV Sabiedriskā labuma fonda īpašā simpātiju balva, ko saņēma Edgars Lielzeltiņš par dabu „Aizvietojums- Atstarpe”. Mākslinieks par sava darba vadmotīvu izmantojis Roberta Smitsona ideju, ka „Telpu starp notikumiem varētu dēvēt par atstarpi. Šī atstarpe pastāv kā tukšumi, uz kuriem mēs nekad neskatāmies”.

Paralēli festivāla programmai Kultūras un mākslas projekta NOASS telpās norisinājās arī ARTNET-Baltijas- Ziemeļu audio vizuālās mākslas tīkla tikšanās,  kas, pateicoties  Ziemeļu kultūras punkta sniegtajam atbalstam, Rīgā pulcināja Baltijas un Skandināvijas valstu kuratorus un māksliniekus, kuri vienojās  diskusijā par Baltijas un Ziemeļvalstu laikmetīgās mākslas telpu un tās attīstības un integrācijas iespējām.

Semināra noslēgumā tika secināts, ka Rīga, kā viduspunkts ne vien Baltijā, bet arī visā Baltijas jūras reģionā var kļūt par pilsētu, kurā reprezentēt reģiona laikmetīgās kultūras tendences, ik gadus rīkojot līdzīgas šī tīkla tikšanās. Tuvāka informācija par  Artnet  tīklu un tā partneriem  meklējiet: http://artnet.noass.lv/

Ūdensgabali 2010 – 3.-5. Septembris:

PAR 2010. GADA FESTIVĀLU

Starptautiskais laikmetīgās un video mākslas festivāls ŪDENSGABALI ir Baltijā vienīgais festivāls, kas apmeklētājiem piedāvā neparastus, radošus priekšnesums, kuru vienojošais elements ir kustīgais attēls.

Šogad Ūdensgabali notiks jau desmito reizi. Jubilejai par godu apmeklētājiem tiks piedāvāta īpaša svētku programma. No 3. – 5. septembrim uz AB dambja zaigos spilgti video jāņtārpiņi – monitori, kuros būs redzami visu gadu labākie Ūdensgabali. Paralēli iepriekšējo festivālu labākajiem video darbiem apmeklētājiem būs iespēja noskatīties konkursam izvirzīto darbu programmu, kā arī iepazīties ar pasaulē pazīstamu festivālu un eksperimentālo filmu arhīvu izlasēm.

Tā kā, attīstoties tehnoloģijām, kustīgie attēli ir izgājuši ārpus TV ekrānu ierobežojumiem, tad šogad festivāls vēlas izcelt darbus, kuros video medijs saplūst ar citiem izteiksmes līdzekļiem, tādēļ festivāla organizatori sarūpējuši programmas, kas reprezentē jaunākās tendences kustīgo attēlu mākslā – 13. Japānas mēdiju mākslas festivāla darbu izlasi, Zviedrijas mākslas filmu un video māksla arhīva „Filmform”, Norvēģijas lielākā video festivāla „Oslo Screen Festival”, Somijas starpdisciplinārās mākslas apvienības „MUU” un Vācijas starptautiskā īsfilmu festivāla “Oberhausen” arhīva spilgtāko darbu izlases.

Ievērojot tradīciju, festivāla Grand Prix ieguvējam tiks pasniegta simboliskā Ūdensgabalu balva, turklāt, jau otro gadu pēc kārtas „AB.LV sabiedriskā labuma fonds”, atbalstot izcilību un kreativitāti, Baltijas labākā video autoram piešķir naudas balvu (LVL 500 apmērā) jauna mākslas darba radīšanai.

DARBU IESNIEGŠANA

Darbu iesniegšana Baltijas video darbu konkursam, festivāla “Ūdensgabali 2010″ ietvaros, ir beigusies!

Aicinām iesniegt video darbus Baltijas video darbu skatei, ievērojot šādus kritērijus:

- Darbs tapis pēdējo trīs gadu laikā ( ne vecāks par 2008. gadu), titrētam angliski vai ar pievienotu dialogu tulkojumu.

- Darba garums nepārsniedz 25 min.

- Klāt pievienota informācija par darbu : autors, nosaukums, darba tapšanas gads, izmantotās mūzikas saraksts.

- Darbus var iesniegt CD- ROM, DVD- ROM, sagatavotus sekojošos failu formātos avi, .DVavi, .mov, .mpg2, PAL, DVD.

- Darbs jāiesniedz kopā ar aizpildītu ŪDENSGABALI 2010 pieteikuma veidlapa.

- Pieteikuma veidlapai jāpievieno 2 augstas izšķirtspējas attēli no darba.

Video darbi jāiesniedz līdz 2010. gada 1. Augustam,

sūtot pa pastu:

Biedrība „Ķultūras un mākslas projekts NOASS”;

11. Novembra krastmala 35,

Rīga, LV-1050;

vai iesniedzot „Kultūras un mākslas projekta NOASS” birojā,

Rīga, AB Dambis 2;

vai izmantojot sev pieejamu serveri darbus iespējams sūtīt arī uz e-pastu: kaspars.groshevs@gmail.com

Papildus informācija: 29567606, kaspars.groshevs@gmail.com

FESTIVĀLA ŽŪRIJA:

Helen Tammemäe – redaktore, atbildīgā par “Müürileht” žurnālu [EE]

Mārtiņš Ratniks – mākslinieks, Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzējs [LV]

Irma Stanaityte – māksliniece, Viļņas Mākslas akadēmijas video pasniedzēja [LT]

 

FESTIVĀLA PROGRAMMA

3. septembris, piektdiena

21:00 Festivāla un izstādes „Labākie Ūdensgabali 2000 – 2010“ atklāšana

21:30 Baltijas video mākslas konkursa programma

23:00 Balvas pasniegšana labākajam Baltijas video darbam

23:30 Starptautiskā Oberhauzenes īsfilmu festivāla arhīva izlase (DE)

4. septembris, sestdiena

21:00 Somijas starpdisciplinārās mākslas apvienības MUU prezentācija (FIN)

21:30 MUU on the Catwalk: somu video mākslas izlase (FIN)

22:30 13. Japānas mediju mākslas festivāla izlase (JP)

00:00 Starptautiskā Ūdensgabalu 2010 video mākslas izlase

5. septembris, svētdiena

21:30 Oslo Screen festivāla izlase (NO)

23:00 Mākslas filmu un video arhīva Filmform izlase (SE)

Detalizēts programmu apraksts >>

APBALVOTIE DARBI

Grand Prix balvu par labāko Baltijas video darbu 2010 un „AB.LV sabiedriskā labuma fonda” naudas balvu (LVL 500 apmērā ieguva Ieva Bernotaite no Lietuvas par darbi “in”.

Atzinības ieguva Indriķis Ģelzis par darbu “Iekšpuse/Ārpuse” (LV) un Kristina Norman par darbu “We are not alone in the universe” (EE).

“AB.LV sabiedriskā labuma” fonda simpātijas balvu ieguva Edgars Lielzeltiņš par darbu “Aizvietojums – atstarpe” (LV).

Baltijas video mākslas konkursa programmā tika iekļauti darbi:

Edgars Lielzeltiņš “Aizvietojums – atstarpe” (LV)

Jeļena Glazova “Re-Start” (LV)

Ieva Bratišiūte “Pats/Itself” (LT)

Laurynas Navidauskas “La Cucina Futurista” (LT/CAN)

Jeļena Glazova “Switch” (LV)

Saulius Leanovičius “The Bomb” (LT)

Aleksandra Samuļenkova “Nobīde” (LV)

Marija Linciute “Labas, Vilnius” (FR)

Paulius Gvildys “The Bond” (LT)

Sinda Kārkliņa “Parade” (LV/USA)

Pēteris Līdaka “Imaginary Planes” (LV)

 

 


Noass partneri

RSS