PUBLIKĀCIJAS PRESĒ:
No š.g. 15. līdz 17. augustam, Rīgas Svētku ietvaros uz AB Dambja un Kronvalda parkā, Pilsētas kanāla krastā norisināsies jau 14. Starptautiskais laikmetīgās un video mākslas festivāls „Ūdensgabali”. Šī gada festivāla tēma – Mainīgā pilsēta – pievēršas cilvēku un kosmopolītiskās vides mijiedarbībai un aicina to uzlūkot mākslinieku acīm. Svētku noskaņās veidotā, vērienīgā festivāla programmā paredzētas Baltijas valstu kuratoru prezentācijas, video darbu izstādes, audiovizuālās performances un darbu izlases no pasaulslavenām kustīgā attēla un digitālās kultūras platformām.
Piektdien, 15. augustā festivālu “Ūdensgabali” atklās kurators Lorenzo Gerbi (Screencity Lab, IT), prezentējot vērienīgo starpvalstu projektu RĪGAS URBĀNAIS EKRĀNS, kurš tapis sadarbībā ar Interactionfield (DE) pilsētvides mediju izpētes platformu. Projektā ir apkopotas kustīgā attēla izlases no pasaules lielākajiem pilsētvides ekrāniem (parki, skvēri un laukumi, ēku fasādes, tirdzniecības centri, utt.), kuras jau ir novērtējuši vairāki miljoni skatītāju.
Izlasē apvienotas divas tēmas – pilsēta kā mūsu ikdienas konteksts un pilsēta kā dzīva būtne – sava stāsta centrālais tēls. Programmās, kuras tiks izrādītas 15. un 16. augustā, islandiešu dziedātājas Bjorkas (Björk) video “Mutual Core” (Streaming Museum, ASV), „Urbani Tide” (Screencity Festival, Norvēģija) kustīgā attēla izlase, Paf Festivāla (Čehijas Republika) animētās pastaigas cauri simboliskām un īstajām pilsētām un citi atradumi no visdažādākām pasaules malām.
Piektdienas vakaru turpinās mākslinieces „Waterflower” ēteriskā audiovizuālā perfomance, kurai sekos vairāku īsfilmu programmu parādes. Pirmās dienas fokusā – pasaules visabstraktākā festivāla „Punto y Raya” (Spānija) krāsu un kustības pilna, jaunākā 2014. gada programma. Ar moto „Nekāda attēlojuma! Tikai Punkti un Līnijas!”, festivāls „Punto y Raya” jau kopš 2007.gada turpina izzināt eksperimentālā video un kustīgā attēla izteiksmes līdzekļus, māksliniekus aicinot izvairīties no tiešā attēlojuma un izmantot tikai tīru formu, krāsu, kustību un skaņu. 2014. gada darbu izlasē ir apvienotas filmas finālistes un balvu ieguvējas, kā arī citi ievērības cienīgi darbi, radīti pēdējo divu gadu laikā. Pēcāk brīvdabas kinoseansa formātā uz AB Dambja tiks izrādīta festivāla Cologne OFF un kuratora Vilfreda Agrikolas de Koloņa (Wilfried Agricola de Cologne) video izlase „Māksla Pilsētvidē” un arī Japānas Mediju mākslas festivāla programma „Uz tehnoloģijas robežām” (Beyond Technology). Pirmās dienas vakaru noslēgs dīdžeja Mārtiņa Ratnika audiovizuālā performance.
Turpinot pievērsties nemanāmiem un tiešiem impulsiem, kuri ietekmē katru no lielpilsētas iedzīvotājiem, festivāla otrā dienā – 16. augustā – Kronvalda parkā, pie Pilsētas kanāla. Festivāla „Ūdensgabali” ietvaros norisināsies Baltijas valstu kuratoru Egles Mikalajūnes (Eglė Mikalajūnė, Nacionālā Mākslas galerija, Viļņa) un Stena Ojave (Sten Ojavee, Laikmetīgās Mākslas centrs, Igaunija) saruna par video mākslas un urbānās kultūras mijiedarbību. Par sarunas galveno tēmu kļūs modernā pilsēta un tās ģeogrāfijas, dzīves ritmu un faktūru daudzveidība mākslinieku acīs. Prezentācijām sekos arī kuratoru īsfilmu programmu parādes un tās sniegs apjomīgu pārskatu par šobrīd nozīmīgākajiem vārdiem Lietuvas un Igaunijas video mākslas jomā.
Sarunas laikā kuratore Egle Mikalajune prezentēs programmu „Pilsēta uz robežas” (Cityscapes on the Verge), skatītājus iepazīstinot ar Lietuvas 70to un 80to gadu paaudzes mākslinieku darbiem un pilsētu, aicinot atklāt kā sen pazīstamu sarunu biedru, dzīvu, heterogēno organismu, telpu, formu un atmiņu simfoniju. Savukārt kuratora Stena Ojave Igaunijas laikmetīgā kustīgā attēla izlasē izskanēs to mākslinieku vardi, kuri savos darbos bieži vien pievēršas urbānās vides un mākslas mijiedarbībai. Programmā Linas Albrikienes (Lina Albrikienė, LT) divi jaunākie 2014.gada darbi „Zuikių pietura. Paneriai” un “Savvaļas zemeņu nogāze”,mākslinieku apvienības Coolturistės (LT) un Nunu (LT) apcere par padomju laiku apmātību ar kosmiskā visuma estētiku, Flo Kasearu (EE) nakts brauciens pa Rīgas ielām video darbā „Aizbēgšana Rīgā” un citi.
Par kuratoriem:
Egle Mikalajune (Eglė Mikalajūnė) kopš 2009. gada strādā Nacionālā Mākslas galerijā Viļņā un ir organizējusi vairākas laikmetīgās mākslas izstādes, lekcijas un video mākslas parādes Lietuvā un ārpus tās. Kuratores raksti par Lietuvas laikmetīgo mākslu ir atrodami vairākos drukātajos izdevumos un izstāžu katalogos. Kopš 2011. gada Egle Mikalajune pasniedz Viļņas Mākslas akadēmijā.
Stens Ojave (Sten Ojavee) ir Igaunijas Laikmetīgās mākslas centra kurators un urbāna stila fotogrāfs, kurš šobrīd studē Igaunijas Laikmetīgās mākslas akadēmijā, pētot hip-kultūru un analizējot cilvēku vēlmes pašizpaustiessociālās tiešsaistes platformās destruktīvo spēku.
Pēc neliela pārtraukuma, turpat Kronvalda parkā, vakaru turpinās Screencity Lab programmas „Pilsēta kā tēls” (City as Character) un Austrālijas visprogresīvākā digitālās kultūras festivāla Pause Fest īsfilmu izlases. Programmā, kura tika veidota speciāli festivālam „Ūdensgabali” izskan vairāki šobrīd aktuālākie vārdi pasaules digitālās kultūras jomā un tā ir iedvesmota ar kosmopolītiem attēliem un urbānām noskaņām. Vakara īpašie viesi DJ/VJ C.o.u.g.h. (Igaunija) – otro festivāla dienu noslēdzot, sniegs krāšņu un enerģijas pilnu audiovizuālo performanci Pilsētas kanāla krastā.
Festivāla trešajā dienā – 17. augustā – pirmo reizi norisināsies arī festivāls „Ūdensgabali” bērniem. No plkst. 12:00 līdz 17:00 uz AB dambja norisināsies radošas darbnīcas visai ģimenei, visjaunākos festivāla viesus iepazīstinot ar stop kadra filmu veidošanas tehniku. Dienas garumā sadarbībā ar Londonas Animācijas filmu festivālu LIAF (Lielbritānija) notiks arī vairāki brīvdabas animācijas īsfilmu kinoseansi.
Bērniem “Ūdensgabalu” laikā tiks piedāvāta izlase ar vairāk kā 40 īsām animācijas filmām, kas jau ir ieguvušas balvas dažādos festivālos pasaulē, kas ir sadalīta vecuma grupās no 0-7 un 7-15 gadu veciem bērniem.
Pirmais no mūsu partneriem, Starptautiskais Londonas animācijas filmu festivāls (LIAF), pastāv jau kopš 2004.gada un ir kļuvis par lielāko animāciju festivālu Lielbritānijā. LIAF katru gadu demonstrē vairāk kā 250 filmas un atbalsta, popularizē dažāda veida animācijas filmas, pierādot, ka multfilmas ir visiem.
Nākamais festivāls, ar ko sadarbojamies, OFAFA Autoru animāciju filmu festivāls Krakovā, kur katru gadu tiek apkopoti Polijas animatoru darbi. Tā ir vieta, kur pieredzējuši mākslinieki sastopas ar jaunajiem talantiem. OFAFA demonstrē profesionāļu, studentu un amatieru filmas.
Līdzās animācijas filmu festivālu izlasēm bērniem būs iespēja iepazīties ar divām latviešu režisora Edmunda Jansona animācijas filmām un Maikla Andersena filmu “80 dienās apkārt zemeslodei”.
Radošās darbnīcas, kas norisināsies bērnu “Ūdensgabalu” laikā, būs lieliska iespēja iemācīties animācijas filmu pamatus. Bērniem būs iespēja izpaust savas idejas dažādās tehnikās un materiālos, tādā veidā izveidojot pašiem savu stop kadru video.
____________________________________________________________________
Trīs dienas ilgo video svētku ietvaros uz AB Dambja būs apskatāma arī jauno Latviešu video mākslinieku darbu izstāde, un norisināsies paralēli brīvdabas kinoseansi un mūzikas performances.
Atbalstītāji:
©2009 NOASS - tālr: +371-2947-4401 / fax: +371-6716-7161 / AB - Dambis 2, Rīga, LV-1048, Latvija